14.08.05 22:49

Jon Postel

Internet powstal dzieki staraniom wielu osob niezbyt znanym szerszemu gronu. Kiedy przeglada sie liste RFC pojawia sie na niej wiele nazwisk. Przy najwazniejszych z nich mozna znalezc nazwisko Jona Postela. Byl redaktorem miedzy innymi RFC o IP, TCP i innych waznych protokolach.

W jego tekstach mozna spotkac takze ciekawe fragmenty. Przykladowo w RFC 791:

A name indicates what we seek. An address indicates where it is. A route indicates how we get there.
Nazwa pokazuje, czego szukamy. Adres -- gdzie to jest. Szlak -- jak sie tam dostac.

oraz

In general, an implementation must be conservative in its sending behavior, and liberal in its receiving behavior.
Ogolnie implementacja powinna byc konserwatywna w tym co wysyla, a liberalna w tym co przyjmuje.

Byl pierwszym czlonkiem Intenet Society, autorem lub wspolautorem ponad 200 RFC

Jon Postel zmarl w wieku 55 lat 16 pazdziernika 1998. Zanim wiekszosc z tych, ktorzy teraz sa online miala swoj pierwszy kontakt z Siecia...


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

10.08.05 22:08

Najlepsze RFC

RFC to, przynajmniej w czesci, dokumenty opisujace standardy uzywane w Internecie, takie jak IP, TCP, IRC, DNS i tak dalej. Wsrod tysiecy jest tez kilka bardzo zabawnych. Znalazlam wlasnie kolejny, wiec podziele sie (obecna) lista moich ulubionych.

Numer jeden to, bezdyskusyjnie RFC 1149 o tytule IP over Avian Carriers (czyli: IP za pomoca nosnikow lotnicznych). Sam tekst jest krotki i pozostalby pewnie bez odzewu gdyby nie implementacja. Warte obejrzenia sa szczegolnie zdjecia.

Numer drugi to kontynuacja poprzedniego (tym razem niestety bez realizacji praktycznej), czyli RFC 2549 IP over Avian Carriers with Quality of Service (IP za pomoca nosnikow lotniczych z jakoscia obslugi).

Moj Trzeci ulubiony tekst to RFC 3514 The Security Flag in the IPv4 Header (Flaga bezpieczenstwa w naglowku IP wersji 4). Tytul nie jest specjalnie interesujacy. Za to w srodku... Powiem tylko, ze odwoluje sie do niego mowiac o tzw. ''evil bit'' czyli bicie zla.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

09.08.05 23:54

Nowe technologie bezprzewodowe

Niektore media zaczely ostatnio pisac o WiMax opisujac ta technologie jako rozwiazanie wszystkich problemow z szerokopasmowym Internetem. Tak nie jest. Lacznosc bezprzewodowa potrzebuje czestotliwosci, na ktorych by miala dzialac, a do wlasnego uzytku nie jest tego znou az tak duzo. Poza tym, czym szybsza transmisja, tym wiecej pasma sie zuzywa. Niektorzy dzinnikarze zapominaja o tym prostym fakcie :)

Techworld porusza problem, ale skupia sie na technologiach, ktore moga sie pojawic i na nowych zakresach czestotliwosci, ktore mialyby wykorzystywac.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

28.07.05 22:01

O WWW

Na stronei magazynu Wired dostepny jest ciekawy artykul z rozwazaniami na temat przyszlosci sieci. Warto przeczytac, choc (jak zwykle) nie ze wszystkim sie zgadzam - wizja przyszlosci wyglada na prosta ekstrapolacje tego co widac dzisiaj. A nie jest do dobry pomysl biorac pod uwage sam Internet czy chocby SMSy.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

06.07.05 13:05

Patenty odrzucone

Dyrektywa patentowa zostala odrzucona stosunkiem glosow 648 do 14. Nalezy sie jednak spodziewac, ze pojawi sie kolejna. Sprawa patentow wymaga bowiem uporzadkowania. Oby stalo sie to w lepszym stylu.

Strona poczatkowa wraca na swoje miejsce, a wersja 'patentowa' bedzie tutaj.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

03.07.05 13:48

Mniej odkryc?

New Scientists pisze o badaniach, ktore pokazuja, ze uzywajac pewnej miary mozna powiedziec, ze obecnie poziom innowacji jest nizszy niz w XIX wieku. Innowacyjnosc trudno zmierzyc, tak wiec wyniki sa kontrowersyjne. Tak czy siak, oryginalne podejscie do problemu.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

01.07.05 21:44

W drodze do nowego Internetu

Internet jaki znamy dziala calkiem niezle. Jest z nim jednak kilka problemow. Bezpieczenstwo, sprawa dostepu bezprzewodowego, liczba dostepnych adresow i kilka innych. Dlatego tez co jakis czas pojawiaja sie proby jego naprawienia. WIred pisze o najnowszej. Oryginalnosc podejscia polega na tym, ze tym razem ma to nie byc budowa od nowa (jak Internet2), a seria usprawnien. Glowny nacis ma byc polozony na sprawy bezpieczenstwa i dostep bezprzewodowy. Niestety, projekt jest w fazie poczatkowej. Z ciekawoscia czekam na liste planowanych usprawnien.

Ja potrafie sobie wyobrazic bezpieczniejszy Internet. Nie bedzie w zupelnosci bezpieczny, bo duze znaczenie maja bledy w sprzecie, oprogramowaniu itd. Moge sobie jednak wyobrazic znaczne ograniczenie phishingu czy spamu. Czy sie uda tym razem?


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

28.06.05 18:48

Dostepnosc artykulow o bezpieczenstwie

Omawialam w tym blogu kilka artykulow dotyczacych bezpieczenstwa. Nie wszystkie te, ktore chcialabym/potrzebuje przeczytac sa tak latwo dostepne. Niektore mozna dostac wylacznie w formie papierowej, albo przez Internet - placac. Poszukujac kilku dowiedzialam sie nawet, ze zgadzam sie z prof. Bernsteinem!

Uwaga dla tych, ktorzy nie wiedza kto to: bardzo znana postac w swiecie bezpieczenstwa, ale niemal tak kontrowersyjna, jak znana.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

21.06.05 16:46

Stallman o patentach

Jako ze sprawa patentow na oprogramowanie w Europie jest wlasnie rozpatrywana, na ich temat wypowiada sie wiele osob. The Guardian zamiescil opinie (artykul po angielsku) Richarda Stallmana, zalozyciela fundacji FSF i przeciwnika patentow na oprogramowanie.

Stallman w jasny sposob przedstawia roznice miedzy patentami a prawem autorskim. Tekst powinien byc zrozumialy szczegolnie dla osob nie zajmujacych sie pisaniem programow.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

17.06.05 18:04

PayPal w Polsce (nareszcie)

System platnosci PayPal akceptuje wreszcie wysylanie pieniedzy z Polski. Uaktualniona zostal lista krajow.

Mila wiadomosc, znacznie ulatwiajaca zycie.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

14.06.05 15:38

Skalna planeta 15 lat swietlnych stad

Astronomowie odkryli (artykul po angielsku) prawdopodobnie skalista planete okrazajaca gwiazde Gliese 876, ktora znajduje sie tylko 15 lat swietlnych od Ziemi (patrz takze: informacja prasowa uniwersytetu Berkeley, po angielsku).

Planeta ta ma mase rowna 7,5 masom Ziemi i dwukrotnie wieksz promien. Poza tym znajduje sie bardzo blisko gwiazdy - zaledwie 0,021AU (gdzie 1AU to srednia odleglosc Ziemi od Slonca).

Jest to najmniejsza dotychczas odkryta planeta poza naszym Ukladem oraz trzecia w ukladzie Gliese 876 (dwie pozostale sa gazowymi gigantami).


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

09.06.05 20:40

IP6 w NASK

NASK wprowadzil obsluge IPv6 w glownych serwerach DNS dla domeny .pl.

IP wersja 6 (IPv6) to nowa wersja protokolu IP, na ktorym opiera sie Internet. Wersja 4 zawiera wiele wad, jedna z nich jest zbyt mala liczba adresow, stad pojawienie sie rozwiazan takich jak NAT. Wersja 6 zostala opracowana juz kilka lat temu, jednak nie jest jeszcze powszechnie stosowana, a to dlatego, ze nie jest zgodna z powszechnie wykorzystywana wersja 4. Posuniecie takie jak to NASK-u przybliza upowszechnienie sie nowej wersji, ale nie wyglada na to ze w znaczny sposob.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

05.06.05 19:15

MacOS na Intelu?

Wiele zrodel (po polsku: hacking.pl, po angielsku: news.com, Slashdot) pisze o prawdopodobnym przestawieniu sie Apple z procesorow PowerPC (IBM) na Intela.

Zmiana jest znaczna (rozne zestawy instrukcji, co spowoduje, ze aplikacje nie beda dzialac) i ryzykowne, nie tylko z powodu samego procesora. MacOS na Intelu oznacza dla Apple znacznie wieksze ryzyko pojawienia sie klonow uzywajacych MacOS, ale nie sprzetu Apple (i spadek przychodow). Interesujace, szczwegolnie ze PowerPC jest "czystsza" architektura niz utrzymujacy zgodnosc z wersjami sprzed wielu lat Intel.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

30.05.05 22:11

Sciaganie

Nie chodzi o sciaganie plikow, a o sciaganie, czyli oszystwa w szkole.

GW pisze o badaniach studenta pedagogiki spolecznej Konrada Kobierskiego. Sprawdzil on co uczniowie mysla o sciaganiu i czy sami sciagaja.

Wyniki nie sa zbyt odlegle od tego, co kazdy po szkole zapewne wie - sciaganie jest powszechne. W tych badaniach tylko 13 na 705 zapytanych osob nie sciaga. 97% pozwala sciagac innym. Sciaganie za zle uwaza zaledwie 13%, a 60% to nie obchodzi. 50% uwaza, ze nic ich nie powstrzyma.

Bardzo ciekawie widziec jakies liczby. Czy ktos robi podobne badania, zeby sprawdzic wyniki?


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

24.05.05 20:42

Wydawcy kontra Google

Yahoo (to ciekawe ze akurta Yahoo, konkurencja dla Google) zajmuje sie protestami niektorych wydawcow non-profit przeciwko akcji skanowana ksiazek przez prowadzonej przez Google.

Twierdza oni, ze spowoduje to spadek ich sprzedazy. Jesli maja zamiar dzialac tak jak obecnie, to zapewne tak. Jesli chca sie zmienic - niekoniecznie. Siec daje im mozliwosc dotarcia do znacznie wiekszej liczby potencjalnych klientow, szczegolnie w przypadku rzadkich ksiazek, o ktorych malo kto wie. W takich przypadkach prognozuje raczej wzrost sprzedazy niz jej spadek.

Jednym z ich wazniejszych argumentow jest troska o ochrone praw autorskich. Nie wydaje mi sie, zeby tak duza firma jak Google mogla lamac prawo w tak jaskrawy sposob - ksiazek, ktore mozna skanowac bez zadnych problemow jestbardzo duzo.

Ciekawe moze byc sledzenie tego, jak sie sprawa potoczy.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

10.05.05 23:23

Patenty i Google

Slashdot pisze (po angielsku) o tym, jak nowe wnioski patentowe Google pokazuja nowe wlasciwosci silnika, a dokladnie co wplywa na lokalizacje strony w wynikach wyszukiwania. Caly tekst zostal wklejony w jednym z komentarzy (oryginalna strona nie jest obecnie dostepna).

Wspomniane jest miedzy innymi sprawdzanie czestosci zmian (jesli za duzo, to zle) i ich jakosci (duze czy male, znaczace czy nie), liczby odnosnikow do stron, ktorym sie nie ufa (np. takich z bardzo duza liczba odnosnikow), prestiz domeny (jak dlugo zarejestrowana, czy adres administracyjny jest prawdziwy i czy sie czesto nie zmienia, czy z danego adresu nie pochodzi spam?).

Dla mnie ciekawe jest nie tylko to, ze z tych informacji mozna dowiedziec sie o dzialaniu Google, ale takze to, czego dotycza wnioski patentowe. Nie wydaja sie one (a przynajmniej zamieszczone cytaty) odnosic sie do bardzo oryginalnych rozwiazan (a wrecz raczej oczywistych). Kolejnych przyklad, dlaczego uwazam ze patenty na oprogramowanie sa szkodliwe.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

06.05.05 22:43

Google i Web Accelerator

Nowy produkt Google, Web Accelerator, pojawil sie w wersji beta i od razu spowodowal pojawienie sie skrajnie roznych opinii. Jak stwierdza hacking.pl ma w zalozeniu przyspieszac przegladanie stron WWW. I prawdopodobnie to robi. Problem polega na tym, ze wielu uzytkownikow (artykul po angielsku) narzeka, ze zbyt wiele informacji jest gromadzonych. Podaje sie przyklad zalogowania na forum jako inna osoba (najprawdopodobniej przy pomocy zachowanych na serwerze Google plikow cookies, ktore moga zawierac hasla i inne tego typu dane).

Ja programu sprawdzic (za pomoca sniffera) nie moge, bo jest on przeznaczony do pracy tylko pod Windows.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

03.05.05 22:46

Zakupy w sieci trwaja cale dnie

Niby nic (przynajmniej dla mnie) nowego, ale ktos postaral sie sprawdzic, ile czasu mija od pojawienia sie klienta na stronie sklepu do wlasciwego momentu zakupu. Okazuje sie, ze duzo, np. 28 procent kupuje po ponad 1 dniu, a 14 procent po ponad tygodniu.

Co ciekawe jest korelacja miedzy konkurencyjnoscia na rynku, z ktorego pochodzi dany towar a czasem jaki zajmuje podjecie decyzji. Wyglada na to, ze tyle zajmuje rozejrzenie sie w ofertach i ich porownanie.

Za tym raportem pojawil sie artykul (po angielsku) pokazujacy jaki to powinno miec wplyw na sklepy - porownania i mozliwosc powrotu maja duze znaczenie.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

02.05.05 23:17

Historia Internetu z innej perspektywy

Ciekawa historia Internetu

(po angielsku) znalazla sie na liscie na blogsnow.

Moj ulubiony fragment to:

Progress: Since its inception almost 30 years ago, the internet has been transformed from a primitive device for sharing thoughts and ideas, into a massive network where people pay to connect and read advertisements they don't want, while calling each other "asshats".

Czyli w wolnym tlumaczeniu

Postep: Od jego powstania prawie 30 lat temu Internet ewaluowal od prymitywnego urzadzenia do dzielenia sie myslami i ideami do postaci masowej sieci, w ktorej ludzie placa za zostep i czytaja reklamy, ktorych nie chca dostawac, a oprocz tego nazywaja innych idiotami.

Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

01.05.05 22:14

Tani klient do pracy w sieci

BBC pisze o tanim i malym urzadzeniu dzialajacym jako tzw. cienki klient (ang. thin client). Komputer dziala pod kontrola Linuksa (dystrybucja Ubuntu).

Urzadzenia takie kosztuje ponizej 100 funtow i ma stanowic rozwiazanie dla krajow rozwijajacych sie, kawiarenek internetowych oraz szkol. Wydaje mi sie, ze w wielu przypadkach jest to ciagle za drogo, bo trzeba jeszcze dokupic monitory, klawiatury no i serwer (chociaz w artykule mozna znalezc informacje ze maszyna z 2GHz procesorem i 2GB RAM wystarczy na 20 klientow).

Rozwiazanie takie (i ogolnie idea cienkiego klienta) to bardzo dobry pomysl, zbyt rzadko jednak wykorzystywany.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

26.04.05 21:37

Anomalie w wynikach wyszukiwarek?

Slashdot zajmuje sie wynikami badan Ivora Hewitta dotyczacymi tego, ze wyszukiwarka MSN w najwyzej polozonych na stronie wynikow odnosnikach zawiera zauwazalnie wiecej stron uzywajacych serwera IIS (produkt Microsoftu) niz Google. Z przedstawionych wynikow widac takze, ze mniej tam obecnych stron uzywa serwera Apache.

Watpliwosci sa duze, roznice w wynikach (udzialy serwerow) to maksymalnie ok 10 procent. Mozliwe jednak, ze problem ma zupelnie inne wytlumaczenie. Tyle tylko, ze nie zostalo ono opublikowane (i pewnie nie zostanie).


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

25.04.05 22:59

Szyfrowanie bieli - uaktualnienie

Pisalam niedawno o szyfrowaniu bieli w niektorych aparatach Nikona. Okazuje sie, ze szyfrowanie w prywatnych formatach producenckich jest stosowane calkiem czesto, uzywaja go na przyklad Canon i Sony. A ja ciagle nie rozumiem po co...

Wiecej pisze na swojej stronie Dave Coffin.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

21.04.05 22:23

Zeby swiat byl lepszym miejscem

Wpadlo mi w rece opracowanie IETF Making the world (of communications) a better place (PDF, po angielsku, 140KB). Opisuje 10 idei, ktore, zdaniem autorow, powinny znalezc sie w sieciach za 10-15 lat.

Nie ze wszystkim sie zgadzam, szczegolnie ze sprawami zwiazanymi z bezpieczenstwem. Autorzy proponuja 'nowa architekture' dla bezpieczenstwa. Nikt nie wie tylko, co to mogloby byc (i co to znaczy). Zgadzam sie, ze bezpieczenstwo to mieszanina techonologii, ekonomii i spraw spolecznych. moim zdaniem kuleje najbardziej ta trzecia czesc - dla bezpieczenstwa ludzie nie chca z niczego rezygnowac. A tak sie nie da. Wszystko kosztuje. Moze w ciagu 10 lat uda sie zmienic dzisiejsze podejscie. A to juz bedzie osiagniecie.

Wracajac do artykulu, to dobra podstawa do dyskusji na rozne tematy.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

19.04.05 23:42

Szyfrowanie bieli

Jak donosi PhotoshopNews (a odnosnik tam mam ze Slashdota) nowy Photoshop nie bedzie mial obslugi poziomu bieli formatu uzywanego przez neiktore aparaty Nikona z powodu tego, ze wartosc ta jest szyfrowana. Szyfrowanei to nic nie daje, bo klucze sa zawarte w urzadzeniu. Format zostal rozpracowany (reverse-engineering), ale uzycie informacji dotyczacych zapisu tego jednego parametru moze doprowadzic do pozwania tego, kto tych informacji uzywa.

Oczywiscie problem mozna obejsc i tak tez bedzie. Format obslugiwany oprocz kontrowersyjnego parametru. A ja sie tylko zastanawiam po co to cale szyfrowanie. Sensu w tym nie widze...


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

13.04.05 17:38

Artykuly naukowe

Publikuje wlasnie swoje trzy najnowsze artykuly. Ponizej zawarte sa ich tytuly i streszczenia, a w jednym przypadku cala tresc (pozostale niedlugo). Do przeczytania konieczna jest znajomosc angielskiego.

A Case for the Lookaside Buffer

Cache coherence and gigabit switches, while technical in theory, have not until recently been considered technical. such a hypothesis might seem counterintuitive but is buffetted by previous work in the field. Given the current status of psychoacoustic symmetries, cryptographers daringly desire the construction of the producer-consumer problem. In order to achieve this goal, we explore new introspective symmetries (Merganser), demonstrating that the much-tauted perfect algorithm for the evaluation of Boolean logic by James Gray et al. is impossible.

Pelny tekst (PDF, 70KB) jest takze dostepny.

A Simulation of the Memory Bus

Unified semantic theory have led to many confusing advances, including erasure coding and Byzantine fault tolerance. Given the current status of metamorphic archetypes, futurists daringly desire the visualization of Web services. In this work, we use modular models to prove that 802.11 mesh networks and gigabit switches are regularly incompatible.

Construction of Internet QoS

The important unification of telephony and forward-error correction is a practical quandary. In this paper, we confirm the refinement of journaling file systems. In this work we use real-time epistemologies to prove that Internet QoS and context-free grammar can connect to overcome this grand challenge.


Jesli sie je uwazniej przeczyta, to okaze sie, ze nie maja w ogole sensu. Jest ku temu przyczyna - te artykuly zostaly wygenerowane przez komputer za pomoca narzedzia SCIgen.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

12.04.05 22:46

Walka ze spamem

Scientific American publikuje artykul o walce ze spamem (po angielsku). Rzecz ciekawa, przeznaczona dla raczej mniej technicznie zawansowanego czytelnika.

Co moim zdaniem nie zostalo wystarczajaco uwypuklone bylo to, ze spam jest bardzo tani w wysylaniu oraz to, ze bardzo czesto do wysylania go sa uzywane komputery nieswiadomych ofiar wirusow i podobnych plag (to nie zostalo wspomniane, czyzby dlatego ze autorzy pochodza z Microsoftu?).

Warto tez bylo powiedziec, ze najniebezpieczniejszy spam to taki, ktory nie zostanie odfiltrowany, bo za bardzo przypomina prawdziwa wiadomosc. Wezmy dla przykladu wiadomosc, ktora dostalam nie tak dawno, a ktora wygladala jak z ebaya, tyle ze link wskazywal na inna strone. Jesli taki spam wydaje sie pochodzic z firmy lub instytucji, ktora rzeczywiscie powiadamia klientow elektronicznie, a uzytkownik rzeczywiscie jest jej klientem, to prawdopodobienstwo zadzialania takiego ataku znaczaco wzrasta. Jesli jeszcze spam zostanie skorelowany z atakiem DNS cache poisoning (zatrucia pamieci serwera DNS, co w skrocie spowoduje, ze wpisujac poprawny adres uzytkownik mzoe trafic na podstawiona strone), to sytuacja robi sie niebezpieczna. Jak zwykle, szczegolnie dla mniej zaawansowanych. Wyglada na to, ze walka ze spamem bedzie jeszcze dluga...


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

06.04.05 21:10

Znowu krytyka GPL

Prezes Suna, Jonathan Schwartz, skrytykowal ostatnio GPL. Moj ulubiony fragment to

a rather predatory obligation to disgorge all their IP back to the wealthiest nation in the world

czyli (biorac pod uwage kontekst) biedne kraje korzystajace z GPL musza przekazywac swoja wlasnosc intelektualna najbogatszemu krajowi.

Swietnie, tyle ze uzywajace GPL bogate kraje (stosujac ta sama logike) przekazuja to samo biednym. Dla pana Schwartza GPL moze byc niekorzystna licencja, ale wielu ludziom bardzo ona odpowiada... :)

Zdnet ma na ten temat dluzszy artykul.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

03.04.05 15:48

Skalowanie sie stron

Wiele stron nie wyglada dobrze w wyzszych (ponad 1024x768) rozdzielczosciach. Przejrzalam szybko pewna liczbe takich, ktore powinny byc wykonane porzadnie. Oto wyniki (uzywam 1280x1024).

Wiadomosci, portale

Nie zwiazane z technologia strony z wiadomosciami zazwyczaj nie skaluja sie dobrze. Przyklady: gazeta.pl - pusty obszar po obu stronach glownego tekstu (ktory ma mniej wiecej 800 pikseli szerokosci), rzeczpospolita.pl - bialy obszar po prawej stronie. Duze strony o miedzynarodowym zasiegu nie sa lepsze, nie skaluja sie BBC, CNN, New York Times (wszystkie z bialym obszarem po prawej).

Portale maja uklad (i wykonanie) bardzo podobny do stron z wiadomosciami. Wszystkie popularne polskie portale nie skaluja sie: Onet, Wirtualna Polska, o2.pl and Interia. Miedzynarodowe nie sa lepsze. Yahoo uzywa mniej wiecej 60 procent ekranu. MSN nieco sie odroznia, bo pusty obszar jest ciemnoniebieski zamiast bialego. W przypadku CBS jest on czarny i mniejszy niz w poprzednich przypadkach..

Ze stron, ktore odwiedzilam, tylko Google news rozklada tresc na celym dostepnym obszarze.

Wiadomosci techniczne

Duzo latwiej znalezc skalujaca sie strone z technicznymi wiadomosciami. Przykladem moze byc znany Slashdot, tak samo jak heise.de. Nie wszystkie wygldaja jednak dobrze. Linux.org ma zolty obszar po prawej, a Linux.pl - bialy po obu stronach tekstu.

Z polskich stron poswieconych wiadomosciom ze swiata FLOSS skaluje sie 7thguard, ale juz Linux news nie. Nowy uklad hacking.pl takze wyglada zle.

Firmy

Przed sprawdzeniem stron duzych firm wydawalo mi sie, ze te technologiczne beda mialy lepiej wykonane strony. A jak jest naprawde? Microsoft, IBM, Intel, NVidia, Dell, HP i Apple maja strony, ktore sie nie skaluja. Wyjatkiem jest AMD.

Wyglada na to, ze poprawic mozna jeszcze bardzo wiele. Zastanawiam sie tez, czy strony te uzywaja poprawnego HTML/XML itp. Mozliwe, ze to niedlugo sprawdze.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

31.03.05 19:48

Zamkniety najwiekszy polski serwis Torrenta

Najwiekszy polski serwis Torrenta (jak twierdzi hacking.pl) zostal zamkniety przez MPAA.

Oto co mnie w tym dziwi: a) zamykana jest strona po polsku, ale komunikat sformulowano po angielsku (czy kazdy w Polsce musi rozumiec angielski?), b) mowi on "There are websites that provide legal downloads. This is not one of them." ("Sa strony, ktore oferuja legalne pobieranie plikow. To nie jest jedna z nich."), ale nie sadze, zeby byli pewni, ze 100% zawartych na stronie tresci bylo nielegalnych (jesli jeden plik byl legalny, to zdanie jest logicznie falszywe).

Krok ten nie podoba mi sie dlatego, ze ostatnio Torent staje sie popularna metoda pobierania obrazow ISO nowych dystrybucji Linuksa. Nie mozna wszystkiego wrzucac do jednego worka... Wydaje mi sie ( :) ) ze po prostu nie umieja zablokowac nielegalnych tresci. Dodatkowo, jak juz napisano 100 albo i wiecej razy, takie akcje nie powstrzymuja P2P. Robia to nizsze ceny.

W sieci mozna takze znalezc reakcje na akcje MPAA - strone shutdownthis.com (oficjalnie pariodie).

Uaktualnienie: okazalo sie to zartem na 1 kwietnia, patrz wpis z 2 kwietnia.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia

29.03.05 19:11

Przyspieszajace zmiany

Strona IT Conversation (swoja droga warta posiadania w zakladkach) ma zapis wystapienia Johna Smarta na temat zmian, techniki i przyszlosci. Pelen tytul to: Simulation, Agents, and Accelerating Change: Personality Capture and the Linguistic User Interface (nie tlumacze, bo wystapienie jest i tak po angielsku).

Wyklad jest dosc dlugi (65 minut), ale warty poswieconego czasu. Dla mnie wazne bylo to, ze mowa byla o zmianach a nie rewolucjach. Glowny temat to nowe techniki zastapujace stare - przy uzyciu mniejszej ilosci materii, energii i miejsca ("less matter, less energy, and less space").

Nie zgadzam sie ze wszystkim, ale warto posluchac. Streszczenie na stronie, z ktorej mozna pobrac plik (BTW: rejestracja jest opcjonalna) nie mowi wszystkiego. Lepsze streszczenie mozna znalezc w blogu Kaedrin.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Nauka i technologia